SAJTÓKÖZLEMÉNY
Azonnal közölhető, szabadon átvehető anyag.
(Budapest, 2008. november 25. kedd)
DOBBANTÓ PROGRAM
Tanulási nehézséggel küzdők oktatása
Magyarországon egyre több problémás diák kerül ki úgy az oktatási rendszerből, hogy semmilyen végzettséget nem szerez. Felzárkóztatásukra szakképzést előkészítő kilencedik évfolyamok indultak az erre kijelölt szakiskolákban. Csakhogy az intézményeknek fel is kell készülniük az új, speciális szakértelmet is igénylő feladatra. Ebben segít a Dobbantó program: a fejlesztés során 15 pályázati úton kiválasztott szakiskola kap többéves, egyéni igényeinek megfelelő szakmai és anyagi támogatást.
Az intézmények képviselői és a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány (FSZK) szakemberei a 2008. november 24-én (hétfőn) a Hotel Stadion Konferenciatermében tartott országos programindítón találkoztak először egymással.
Magyarországon mind több az olyan diák, akit kudarcok sora ér az iskolában. Különösen igaz ez azokra, akik magatartási vagy tanulási nehézségekkel küzdenek. Ezek a tanulók gyakran nem fejezik be a tanulmányaikat, nem szereznek semmilyen végzettséget vagy szakképesítést sem. Így nem tudnak elhelyezkedni a munkaerőpiacon, és esélyük sincs a gazdasági integrációra. Az Európai Unió és Magyarország számára egyaránt fontos cél, hogy az oktatásból lemorzsolódók aránya csökkenjen. Ehhez kíván hozzájárulni a Dobbantó program azzal, hogy személyre szabott szakmai és anyagi támogatást nyújt a szakiskolák számára a megvalósításához.
A hazai oktatáspolitika a nemzetközi jó gyakorlatokhoz igazodva a sajátos nevelési igényű tanulók integrált nevelését támogatja, speciális intézmények helyett minél több diákot a többségi oktatásba irányítva. Ezt célozza a közoktatási törvény azon új módosítása is, mely a Dobbantó program elindítását indokolttá tette.
2008. szeptember elsejétől a megyei és megyei jogú városi fenntartók által kijelölt szakiskoláknak előkészítő évfolyamot kell indítaniuk az oktatásból a tanköteles kor előtt lemorzsolódott, a fejlődés zavarai miatt nevelési, tanulási folyamatban akadályozott diákok számára. nyilatkozta Bruckner László, az Intézményesítés Munkacsoport vezetője.
Mindez azt jelenti, hogy ezek az intézmények olyan feladatot valósítanak meg, mely idáig nem volt jelen a hazai szakmai gyakorlatukban.
A Dobbantó program a szakiskolák számára komplex támogatást nyújt. A tanulók személyre szabott, egyéni fejlesztésének kereteit teremti meg azzal, hogy új oktatási tartalmakat fejleszt, a megvalósításban részt vevő pedagógusok és intézményvezetők számára pedig tréningeket és személyre szabott tanácsadást nyújt. Épít a hazai és nemzetközi jó gyakorlatok, sikeres programok tapasztalataira, és akciókutatásként az oktatáspolitika számára is visszajelzést ad.
A Dobbantó program azért lehet működőképes, mert a szakiskolák vezetőit és pedagógusait egyaránt bevonja a fejlesztésbe, és segít a kapcsolatépítésben a helyi társadalommal is hangsúlyozza Bognár Mária, a Dobbantó program vezetője.
Az intézményvezetőket piaci tapasztalatokkal rendelkező eduocoach szakemberek segítik abban, hogy hosszú távon is működőképes pedagógiai programot dolgozzanak ki. Emellett olyan technikákat is elsajátíthatnak, melyekkel a változások hatékonyan menedzselhetők. A pedagógusokat a mentorok új pedagógiai módszerekkel ismertetik meg, melyek segítségével együttműködő kapcsolatot alakíthatnak ki a diákjaikkal, és fejleszthetik kompetenciáikat. Munkájukat modulrendszerű tanítási programcsomaggal is támogatjuk.
Az együttműködő szakembereket az iskolákhoz hasonlóan pályázati úton választották ki, és a program teljes időtartama alatt, havi rendszerességgel kísérik majd figyelemmel az intézmények szakmai fejlődését, szem előtt tartva minden szakiskola egyedi igényeit.
A Dobbantó program 850 millió forintos keretéből a vidéki és fővárosi, alapítványi és állami fenntartású részt vevő iskolák olyan pedagógiai programot dolgozhatnak ki, mellyel diákjaik személyes szükségleteiknek megfelelően fejlődnek. Hatékony kapcsolatrendszert építhetnek a helyi önkormányzattal, a régió civil szervezeteivel és a munkáltatókkal.
A programban részt vevő szakiskolák képviselői az első lépést a Dobbantó programindító Nyitó konferenciáján, 2008. november 24-én tették meg, a Hotel Stadion Konferenciatermében , itt ismerkedtek meg egymással azok, akik a jövőben együtt dolgoznak a pályázatnyertes intézmények megújításán.
SZERVEZETI HÁTTÉR
A Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány Dobbantó programja az Oktatási és Kulturális Minisztérium támogatásával jött létre. A 2008-tól 2010-ig tartó fejlesztés célja az, hogy kiemelkedési lehetőséget biztosítson az oktatásból korábban lemorzsolódott, tanulási nehézségekkel küzdő diákoknak és az őket befogadó szakiskoláknak egyaránt. A projekt mentor és educoach szakemberei innovatív módszereket átadó tréningekkel, új oktatási tartalmak biztosításával és folyamatos, helyben nyújtott szakmai tanácsadással segítik a szakiskolák pedagógusait és vezetőit. A projekthez kapcsolódó célok megvalósításához az intézmények pályázati támogatást kapnak. A részt vevő iskolákat pályázati úton választották ki, tizenöt intézmény küldött be nyertes anyagot. A szakiskolák között akadnak vidéki és budapesti, állami és alapítványi fenntartású intézmények egyaránt.
MÓDSZERTANI JELLEMZŐK
A Dobbantó mentorainak iránymutatása nyomán a tanárok diákjaikat egyéni szükségleteiknek megfelelően fejlesztik. Segítenek a gyerekeknek, hogy korábbi iskolai kudarcaik után befejezzék tanulmányaikat, közben pedig megszerezzék a munkaerőpiacra lépéshez szükséges kompetenciákat is. A program educoach szakemberei az intézmények vezetőinek nyújtanak útmutatást, hogy megtalálják a szakiskola helyét a helyi közösségen belül. A szakiskolák vezetőivel együtt térképezik fel az igényeket, támogatják őket a pedagógiai program kidolgozásában és megvalósításában. A Dobbantó program segíti az intézmények hálózatba szerveződését is, hogy valóban fenntartható legyen a fejlesztés. Támogatja a részt vevő iskolákat abban, hogy kialakítsák komplex, ugyanakkor a diákok egyéni fejlődési tervein alapuló szolgáltatási rendszerüket sajátos nevelési igényű tanulóik számára.
A fejlesztés mentálhigiénés és pszicho-szociális segítségnyújtást, tanulásfejlesztést; pályaorientációs segítségadást egyaránt magában foglal.
A PROGRAM IDŐTERVE
I. Fejlesztési szakasz a 2008-09-es tanévben:
Folyamatos szakmai támogatás helyben, a szakiskolák egyedi szükségletei szerint;
Gyakorlati segítség az intézmény pedagógia programjának kidolgozásában;
Képzések, programok a szakiskolák pedagógusai és vezetői számára.
II. Megvalósítási szakasz a 2009-10-es tanévben:
Támogatás a közösen kidolgozott pedagógiai program megvalósításában;
Rendszeres kapcsolattartás és szakmai segítségnyújtás a szakiskolák igényei szerint;
Regionális együttműködés más intézmények pedagógusaival és vezetőivel.
TOVÁBBI SZAKMAI INFORMÁCIÓK, INTERJÚ-LEHETŐSÉG:
Bognár Mária
(A Dobbantó program szakmai vezetője)
Mobiltelefon: 30/756-888-0
Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány
1139 Budapest, Pap Károly utca 4-6.
Telefon: (1) 450-32-36
www.fszk.hu/dobbanto
*** *** *** *** *** *** *** *** ***
"Handycap" című műsorunk felelős szerkesztője, Horváth László Kollégám e hét végén az Európai Unió fővárosában, Brüsszelben van, így mai "Handycap" adásunkat teljes egészében jómagam készítettem, e fenti téma kapcsán Pásztor Évával, az FSZK Oktatási Irodájának vezetőjével beszélgettem, mivel Bognár Mária Karácsony előtti elfoglaltságai miatt idén már nem tud interút adni nekünk - de ígéretet kaptam arra, hogy januárban szívesen áll majd rendelkezésünkre. Egyelőre tehát ez amolyan előzetes volt, ma az FSZK működéséről, szervezeti felépítéséről beszélgettünk.
Ahtán: a Downe Alapítvány karácsonyi gyűjtéséről kérdeztem Varga Árpádot, aki telefonon állt rendelkezésünkre - alább az Alapítvány felhívása:
*** *** *** *** *** *** *** *** ***
KÖSZÖNTÜNK MINDENKIT!
"SEGÍTSÜNK EGYÜTT !!" Ezzel a felhívó mondattal indult el egy kezdeményezés egy hete a Civilrádió Nem adom fel! műsortól. Segíteni még mindíg lehet. S hogy kiknek segíthetünk? A Down Alapítvány Kálváriatéri lakásotthon lakóinak. A srácok szószerint lecserélni akarják lakberendezéseiket. A Lakásotthon vezetője Vass Zoltán és a lakók elmondták nekünk hogy a lakásfelújítás már megtörtént, de a berendezések álapota és használtsága hagy némi kívánni valót. Ebből következtetve indítottuk el kezdeményezésünket. Az első adományozó Gabányi Anna volt aki fürdőszobába karnist és konyhai edényeket, konyharuhákat, textileket ajánlott fel mely a jövőhéten eljut az otthonba. Adományát ezúton is nagyon hálásan köszönjük. A srácoknak az alábbi dolgokra lenne szükségük.
Számítógép, konyhai bútorok, zuhanyzófüggöny karnissal, fürdőszobába és mellékhelységbe törölköző és toalettpappírtartó, számítógépasztal, szekrények, tisztálkodási eszközöknek tartó a fürdőszobába, konyhai edények, konyhaberendezések ( itt minden ami egy jólfelszerelt konyhához kellhet), ágytakarók.
A többit pedig teljesen a kedves adományozókra bízták. Mindent nagyon szívesen és hálásan fogadnak.
A kezdeményezés egészen addig tart amíg ezen szükségletek benincsenek töltve, egyszóval folyamatosan várjuk adományaitokat.
Adományok fogadása, elérhetőségek a kezdeményezéssel kapcsolatban.
Varga Árpád "Benjey"
E-mail: benjey@freemail.hu
Tel.: 06702206928
Görög Mária "Mása"
E-mail: masaszem@gmail.com
Tel.:06703141936
Adományaitokat tudjuk fogadni.
Budapesten a 11. Kerület Lágymányosi út 15 szám alatt a Down Alapítvány Foglalkoztatási Centrumában ( bejárat a vak Bottyán utca felöl )
illetve az otthonba egyeztetés alaján a
8. Kerület Kálvária tér 8-as szám alatt.
Ha csak lehetséges ezt a levelet küldjétek tovább barátaitoknak, ismerőseiteknek!
Minden jótéteményeiteket és adományaitokat hálás szívvel köszöni az otthon nevében is a
Civilrádió Nem adom fel! műsorának stábja.
*** *** *** *** *** *** *** *** ***
Közeledik a Karácsony. A Szeretet ünnepe. Talán sok ember tudja, adni jobb, mint kapni - remélem, Hallgatóink is tudnak segíteni, illetve mi is azáltal, hogy legalább - ha anyagilag nem is - azzal, hogy közreadtuk eme felhívást egy telefonos interjú keretében.