Ezen a héten szerdán este lezajlott beszélgetésünk Cserfalvi Annamária jelnyelvi oktatóval, mely beszélgetésre a Civil Rádió Fillagória című adásában került sor. Annamária születésétől fogva súlyosan hallássérült, eleinte nehezen barátkozott meg a jelnyelvvel, de később, miután elsajátította, iskolái elvégzése után jött az ötlet, miszerint Hazánkban elsőként számítástechnikai tanfolyamot szervezzen hallássérült emberek számára. A tanfolyam végén a résztvevők teljeskörű ECDL-vizsgát tehetnek. E tanfolyamok a Budapesti Műszaki Főiskolában zajlanak, melyek védnöke Dr. Kutor László docens, villamosmérnök. Annamari mesélt külföldi tapasztalatairól is a hallássérülteket érintő akadálymentesítési szempontok területén többek között Amerikai útjáról, melyet Dr. Kutor Lászlóval együtt tett idén tavasszal. Többek között elmondta: a hallássérült embereket minden egyes közintézményben külön feliratok, piktogramok segítik a könnyebb tájékozódásban, de kiemelte még a különféle televíziócsatornákat, melyek felratozást biztosítanak az egyes műsoraikhoz. Továbbá minden hivatalos intézményben ugynevezett írótolmácsokat alkalmaznak, melyek segítségével az egyes ügyfelek azonnal olvashatják, amit az előadó elmond.
A következő alkalomtól, azaz június 28-i szerdától kezdve e műsorunk félórával korábban, vagyis este 19:00 órakor kezdődik, vagyis visszatérünk a régi műsorrendhez, mivel az ebben a félórában kísérleti jelleggel hallható Lélegzet című környezetvédelmi magazinunk visszakerül a délután 16:30-as kezdési időpontra. Bízom benne, hogy ezen túl is sokan fogják/fogjátok hallgatni e műsort is, és egyáltalán a Civil Rádió valamennyi műsorát, Kedves Olvasók/Rádióhallgatók!
Ezen a héten pénteken délben 12:15 perckor kezdődő Handycap című rovatunkban Szörényi tibi Kollégám vendége Kézdy Réka volt, aki mozgáskorlátozottsága ellenére hat különféle sportot űz: két éves kora óta úszik, később ping-pongozni kezdett, majd barlangászni, falat mászni, vitorlázni, legvégül pedig lovagolni. Születése óta mozgáskorlátozott, általános iskolai tanulmányait először az első két évben integráltan, ép gyermekek között végezte, majd speciális iskolába került, majd általános iskolai tanulmányai befejezése után középiskolai tanulmányait egy újabb, többféle fogyatékossággal élő emberekkel foglalkozó iskolában végezte el. A vitorlázással tíz éve kezdett foglalkozni, különféle edzőtáborokba, később versenyekre járt. E versenyek különlegessége, hogy ép és sérült gyermekek egy csapatban vettek részt de ez szerencsére semmilyen problémával nem járt, szerencsére a kezdeti tartózkodást néhány alkalom után szerencsésen sikerült lekűzdeni. Réka elmondta, hogy e probléma megoldásában, áthidalásában elsősorban a sérült embereknek kell az első lépést megtenni. Most pedig idén nyáron önmaga szervez egy integrált vitorlástábort július 23-tól 29-ig, mely Velencén , a Velencei-tavon lesz. Réka - többek között elmondta, hogy a végső cél az lesz, hogy a táborban résztvevő gyerekek önmaguk tudják irányítani hajójukat. Itt a résztvevő gyerekek elsajátíthatják a legalapvetőbb elméleti- és gyakorlati szabályokat: hajók felszerelése, vitorla felhúzása, elsőbbségi szabályok, különböző vészhelyzetekre való felkészülés. A környezet akadálymentesített lesz, melyben kerekesszékkel közlekedők is könnyen boldogulhatnak majd.