HTML

HAJNALI FÉNY

Friss topikok

Címkék

FILLAGÓRIA - A VÉDETT KÖZÖSSÉGI TÉR

2008.06.25. 21:49 RUZSA_VIKTOR

A tegnap készült interjúkat mai "Fillagória" adásunkban hallhatták Hallgatóink...  A hitelesség kedvéért - mivel előzőleg én már meséltem róla saját szemszögből - álljon itt az esemény Sajtóközleménye, íme...

***     ***     ***    

A „Felkészülni…Rajt!Cél: a munka” program ismertetése

 

Az Alapítványunk által kidolgozott Munkahelyi Gyakorlat (MHGY) program, amely immár 12 éve működik, értelmi sérült fiatalok munkára felkészítő iskolai programja. Mivel munkánk során gyakran találkozunk olyan felnőtt ügyféllel, aki még nem kész a munkavállalásra, az iskolai programot adaptáltuk az inaktív, fiatal felnőtt korosztályra. Az ő számukra ugyanis nincs olyan iskolarendszeren kívüli, felnőttképzési forma, amely az egyén képességeihez és szükségleteihez alkalmazkodva elsősorban a gyakorlati elemekre, a praktikus ismeretekre koncentrál.

 

A program során az ügyfelek

            - 36 órás elméleti képzésen vesznek részt heti rendszerességgel a következő témákban (pályaorientáció, munkavállalási készségek, álláskeresési technikák, elvárások a munkahelyen, balesetvédelem stb.)

            - 76 órás szakmai gyakorlaton vesznek részt normál munkahelyeken, integrált formában. A gyakorlat során 2 max.3 ügyfél 1 kísérővel heti 2 alkalommal, összesen 6 alkalommal szakmai gyakorlatot szerez egy munkahelyen és munkatípusban. A gyakorlat során 3-4 különböző munkahelyet és munkatípust ismernek meg. Az elméleti és gyakorlati képzés párhuzamosan folyik, az egyes munkahelyeken töltött idő után a résztvevők a kísérővel közösen értékelik a gyakorlatot.

 

A program hatásai:

§         Segít a résztvevőknek a reális önkép kialakításában, saját képességeik reális megítélésében, önbizalmuk nő.

§         Segít a sérült embereket a munkahelyi elvárások megismerésében, és elfogadásában.

§         Segít a képességek/készségek fejlesztésében. (kommunikáció, kitartás, felelősségvállalás, motiváció, alkalmazkodás, feladattudat, önállóság, közlekedés, állóképesség stb.)

§         A társadalmi beilleszkedéshez szükséges kommunikációs és viselkedési kultúra szabályait az ügyfelek konkrét élethelyzetekben sajátítják el.

§         Ismeretük, látóterük bővül.

§         Munkatársi kapcsolatokat alakítanak ki, szociális viselkedésük fejlődik.

§         A család a sérült felnőtt életét új perspektívába helyezi, és reálisabban megismeri a benne rejlő lehetőségeket, képességeket.

§         A munkáltatók megismerik az értelmi sérült emberek munkavégző képességét, és megalapozott döntést tudnak hozni sérült emberek későbbi foglalkoztatásáról.

 

A programot a Salva Vita Alapítvány (SVA) fejlesztette ki, és a Tesco „Az év támogatottja-2007” projekt támogatásával vállalta a módszer országos bevezetését és népszerűsítését.

A projekt keretében az SVA képzéseket és tájékoztató rendezvényeket tartott, ismertető kiadványt és népszerűsítő filmet készített, továbbá segítette 5 szervezetnek a képzési program helyi szintű megvalósítását.

 

A „Felkészülni…Rajt!Cél: a munka”képzési programot az alábbi szervezetek működtették:

q     CSAT Egyesület-Debrecen

q     Életet Segítő Alapítvány-Veszprém

q     „Fogd a kezem!” Alapítvány-Pécs

q     Kék Madár Alapítvány-Szekszárd

q     Magyar Máltai Szeretetszolgálat-Győr

q     Salva Vita Alapítvány-Budapest

 

Eredmények:

q     Az ország 6 pontján indították el a képzési csoportokat

q     Mintegy 25 munkahely fogadta eddig gyakorlatra a fiatalokat

q     Eddig 45 fiatal vett részt a képzésen

q     A végzett fiatalok fele a képzést követően elhelyezkedett a nyílt munkaerő-piacon

q     Tájékoztató kiadvány készült munkáltatóknak, és „könnyen érthető” módszerrel írottan értelmi sérült fiataloknak

q     A képzési programról népszerűsítő film készült

***     ***     ***

"A rossz példa ragadós" - tartja a jó magyar mondás - így búcsúztam el Hallgatóinktól -, de őszintén reméljük, hogy azért a jó példa is, és minél többen követik ezt a jó példát.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://hajnalifeny2.blog.hu/api/trackback/id/tr346083350

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása