HTML

HAJNALI FÉNY

Friss topikok

Címkék

AZ ÖNKÉNTESSÉG

2006.10.18. 23:07 RUZSA_VIKTOR

Ma újabb adásához érkezett „Fillagória” című rovatunk a Civil Rádióban. Ezúttal – megszakítva kicsit eddigi, június óta tartó sorozatunkat – egy közelgő születésnapi, Jubileumi koncertre invitáltuk Kedves Hallgatóinkat annak kapcsán, hogy harminc éve alakult meg Magyarország egyetlen, méltán elismert, látássérültekből álló, késő reneszánsz- és barokk világzenét játszó zenekara, a Landini Együttes.   Ma este a Zenekar szóvívője, Gaál András volt vendégem egy telefonos interjú keretében, aki elmondta, hogy az Együttes harminc éve, az akkor a Budapesti Vakok Általános Iskolájában tanuló zenész növendékekből alakult egy ott tanító tanár, Késmárki György vezetésével. A Zenekar késő reneszánsz- és barokk zenét kezdett el játszani, elsősorban hallás után, hangzóanyagok, vagy Braille-kottaátiratok segítségével. Az idők során aztán – hála sok ismert Művésznek – egyre több zenei anyagot gyűjtöttek, és azóta is korabeli szerzők műveit adják elő Hazánk és a környező országok legkülönbözőbb helyein, pl. szociális otthonokban, templomokban, könyvtárakban, iskolákban – ahová csak hívják őket.  A harmincéves évfordulójuk alkalmából pedig egy nagyszabású Jubileumi Koncertet adnak a „szülői házban”: a Budapesti Vakok Általános Iskolájának Nádor Termében (1146 Budapest, Ajtósi Dűrer sor 39.) ezév november 19-én vasárnap, délután 17:00 órai kezdettel, melyre a belépés díjtalan – mindenkit szeretettel várnak.

 

***   ***   ***                                   ***   ***   ***

 

Végezetül, de nem utolsó sorban mára – álljon itt egy kis „házi feladat”-nak szánt Jegyzet, melyet még „Fillagória” adásunk előtt készítettem, pontosabban fejeztem be laptopomon  Stúdiónk előterében. Apropóját egy – a Civil Rádió Önkéntesei részére indított – beszédtechnikai- és rádiós képzés (vagy továbbképzés – kinek hogy tetszik) adta, mely ebben a hónapban szerda esténként van, épp „Fillagória” adásunk előtt, így én egy kicsit mindig hamarabb eljövök onnan, hogy legyen időm visszasétálni a stúdióba, és előzetesen egyeztetni leendő vendégemmel/vendégeimmel. E képzést egy kedves Kolléganőnk, Czap Ágnes tartja, aki Rádiónkban irodalmi- és kulturális műsorokat szerkeszt. Házifeladatként kaptuk mára, hogy készítsünk jegyzetet, bármilyen, minket érdeklő dologról, szubjektíven – ahogy – mint rádiós műfajhoz illik. Már napok óta a fejemben kavarogtak a sorok, de csak ma délután jött meg az ihletem, hogy befejezzem, átdolgozzam a végleges formájára, melyet végül be is adtam, s ahogy mondtam is Kolléganőimnek - akiknek még óra előtt megmutattam, ez lehetne akár az én Ars Poeticám is.

 

***   ***   ***                                   ***   ***   ***

 

Az Önkéntesség

 

 

Mi az önkéntesség? Mit jelent az, hogy valaki önkéntesként dolgozik? Sokunknak sokfélét jelent. Egyáltalán, ha valaki önkéntes, akkor ő dolgozik? S egyáltalán, mi az, hogy valaki dolgozik? A szó hétköznapi értelmében azt jelenti, hogy valaki valamilyen ellenszolgáltatásért, rendszerint pénzért valamilyen munkát végez. De kinek mi a munka? Csak valamilyen ellenszolgáltatásért, rendszerint pénzért végzett tevékenység? Nem lehet a munka szórakozás? Olyan, amit nem csak pénzért csinál, hanem azért, mert netán élvezi is azt? De igen!

A munka lehet szórakozás, sőt, lehet hivatás is, ha valaki szivvel-lélekkel teszi, amit tesz. Számomra e hivatástudat az önkéntesség. 

Valami olyasmit teszek, amit szivemből szeretek, jól szórakozom, vagyis élvezem, miközben dolgozom, és - talán - kicsit értek is hozzá.

Számomra a hivatás az emberekhez való szólásban rejlik. S leginkább hol és hogyan lehet szólni az emberekhez?  Szólni az emberekhez sokféleképpen, sokféle csatornán lehet -   számomra ilyen a rádió. A rádió, ami számomra hivatás.  Az ember számára rendszerint egy eszköz, egy kis doboz, melyből időnként kellemes dolgok áradnak, vagy nem, de akkor az ember kikapcsolhatja azt. Ha valami rossz hirt közöl, kikapcsolhatja, beállithatja másik csatornára, esetleg mérgében földhöz is vághatja azt. De számomra e doboz maga a világ.  S jómagam is e világ része vagyok, nem csak, mint hallgató, hanem, mint az emberekhez szóló is. Vagyis önkéntes, aki nem azért szól az emberekhez, hogy fizessenek érte, hanem azért, hogy meghallgassák, és megértsék. Vagy egyáltalán, mi a fizetség? Rendszerint valamely ország fizetőeszköze, amit nálunk nemes egyszerüséggel Forintnak neveznek. Számomra,  mint önkéntes számára e fizetség azonban nem maga a fizetőeszköz, a Forint, a pénz, hanem az érték, amit képvisel.

Vagyis egy szó, egy gondolat, ami lehet szivből jövő, mit megoszthatok másokkal. De lehetnek tények, melyekről tudósitok másokat, mindezt azért, hogy meghallgassák, még ha nem is mindig értik. Persze, ha szeretem a rádiót, vagyis a hivatásom, tehát igazán önkéntes vagyok, akkor nyilván bizom abban, hogy egy-egy általam közölt értéket minél többen meg is értenek, nem csak hallgatják.

Ez vagyok tehát, önkéntes, aki megosztja gondolatait, szavait másokkal. Az én esetemben azt, hogy minden ember  egyaránt valamilyen értéket képvisel a társadalomban. Hogy minden ember más, de valójában mégis ugyanolyan. Jómagam, mint fogyatékossággal élő,  ki saját szemével, mint szervvel vajmi keveset lát, ám nekem a szem nem pusztán az, mint a legtöbb embernek, a homloka alatt hordott két golyó, hanem egy belső látás, meglátni, megérezni másokat, a másokban rejlő értékeket, s ezeket hallgatóságommal megosztani. Erre kiváló lehetőség a rádió, mint fórum, mint emberek közti kommunikációs csatorna.   Számomra ez a hivatás, ez maga az önkéntesség.

Valamit adni másoknak, és kapni azt, hogy mások értik és érzik azt, amit adok.

 

 

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://hajnalifeny2.blog.hu/api/trackback/id/tr846083528

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása