2006. március 29-től a Fonóból szólunk!
A XI. kerület Sztregova utca 3-ban működő Fonó Budai Zeneház ad ugyanis otthont a Civil Rádiónak, ahogy erről már sokszor olvashattatok e blogon, Kedves Olvasók! Így jómagam elég gyakran, és nagy-nagy tisztelettel és szeretettel ajánlom a Fonó által rendezett népzenei- és jazzműsorokat Rádiónk hétköznap délután 16 óra után jelentkező KulturálisAjánlójának páros hét szerdai napi szerkesztőjeként, eddig azonban csak saját magam által felolvasva a Ház honlapjáról, melyet Matisz László, a Fonó programjainak sajtófelelőse készít, szerkeszt. Ma délutánra azonban egy kis újítás céljából őt magát hívtam, s kértem meg, hogy jöjjön el hozzánk a stúdióba, és ajánlja maga az elkövetkezendő hét néhány programját így egy igazán jó hangulatú, tíz perces stúdióbeszélgetés kerekedett.
Mai Fillagória című adásunkban telefonos interjú keretében Horváthné Hegedűs Adriennel, a Támogatást Születendő Gyermekeinknek Alapítvány Kuratóriumának egyik tagjával beszélgettem. Hegedűs Adrienn két éve azon Hölgy társaival hozta létre ezt az Alapítványt, akiknek meddőség miatt természetes úton nem lehet gyermekük, így vele együtt -mesterséges megtermékenyítés útján kénytelenek a gyermekvállalásra. Mint mondta, sokan szégyellnek orvoshoz fordulni e problémával, illetve felkeresni az Alapítványt, mivel ez a téma ma még sajnos tabu, s a lombikbaba-programban résztvevő kismamákat sokszor a sok orvoshoz járás, kezelés, távolmaradás miatt elbocsátják munkahelyükről. Mára azonban már sikerült elérniük, hogy egy ilyen helyzetbe került kismama a Meddőségi Centrum által kiállított orvosi igazolás birtokában megvédje jogait, s akár a Munkajogi Bírósághoz is fordulhat, ha emiatt esetleg elbocsátanák állásából. Emellett az Alapítvány petíciót adott át Horváth Ágnesnek, az Egészségügyi Minisztérium államtitkárának, amelyet 17 ezren írtak alá. Nyílt levelükben az áll: szeretnék elérni, hogy az egészségügyi tárca támogassa nagyobb mértékben a lombikprogramhoz szükséges hormonkészítményeket, a támogatott beavatkozások számát pedig ne csökkentse. Magyarországon nem kevés embert érint a meddőség: 150 ezer pár vár évek óta hiába gyermekáldásra. Közülük évente 20 ezren fordulnak orvoshoz. Biztató, hogy a lombikprogramban résztvevők 75 százalékának a beavatkozás után valóban születik gyermeke. Jelenleg az összes újszülött közül 2 százalék lombikbaba. Magyarországon 11 meddőségi központhoz fordulhatnak a párok: 5 a fővárosban működik, de van Szegeden, Pécsett, Miskolcon, Debrecenben, Győrben és Tapolcán is. A petíciót az alapítvány kuratóriumának tagjai 2007. március 14-én szerdán adták át Horváth Ágnesnek. A hormonkészítmények árai ugyanis a januári gyógyszerár-változások hatására másfélszeresére emelkedtek, pedig eddig sem voltak olcsók. Így a legtöbb esetben százezer forintnál is többet kell csak a gyógyszerekre költenie azoknak a pároknak, akik már csak a lombikprogramban bízhatnak. A szegényebb párok pedig a jelenlegi árak mellett aligha gondolhatnak a lombikprogramra. A lombikprogram keretében jelenleg 5 próbálkozást támogat az állam, de felmerült, hogy a jövőben már csak 2 beavatkozást állna az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Ezért az alapítvány múlt hét szerdán átadott nyílt levelében azt is kéri a tárcától, hogy ne csökkentse a támogatott beavatkozások számát. A kuratórium tagjai hivatkoznak arra, hogy saját pénzből a meddő párok képtelenek lennének finanszírozni a lombikprogramot. Ez az intézkedés a kormány célkitűzéseit sem szolgálná, hiszen nem csökkentené a népesség fogyását. Horváth Ágnes a petíció átvételekor elmondta, nyitottak az alapítvány kéréseire, és ígéretet tett rá, hogy még a tavasszal igyekezni fognak orvosolni a problémákat.
Adásunk végén azzal búcsúztam Horváthné Hegedűs Adrienntől, hogy ha már ilyen szomorú helyzet létezik remélhetőleg legközelebb már pozitív eredményekről, fejleményekről beszélgethetünk e petíciót illetően is.