HTML

HAJNALI FÉNY

Friss topikok

Címkék

3D FILLAGÓRIA - A VIRTUÁLIS- ÉS FIZIKAI KÉPALKOTÁS

2009.05.13. 23:08 RUZSA_VIKTOR

Mai "Fillagória" adásunkban egy rendhagyó, bár talán nem is annyira rendhagyó képletet állítottunk fel:

(érdekes + kellemes = hasznos)3

Vendégem volt ugyanis Magyarország egyik legifjabb zsnije, feltalálója és 80 százalékos cégtulajdonosa: Rátai Dániel, aki 6 éve egy speciális, 3D-s eszköznek köszönhetően - melynek segítségével 3D-s térbeli képeket lehet alkotni a számítógép monitorán megjelenő képekből - nemzetközi hírnévre tett szert.

,

A Leonar3Do az első olyan eszköz, amely egy egyszerű személyi számítógépet képes 3D-tervezésre alkalmas készülékké alakítani. Jelenlegi állapotában egy 3D szemüveget viselve, s egy „madárkának” becézett, levegőben használható egérrel lehet térbeli alakzatokat tervezni, rajzolni, forgatni. A találmány felhasználási lehetőségei végtelenek: a formatervezésben, az orvoslásban, a fizikában, a játékiparban, s az oktatásban is alkalmazható a megfelelő szoftverek kifejlesztését követően. Dániel ennél is többet vizionál: reményei szerint az iskolapadban „kétdimenziós gondolkodásra” szoktatott diákok kreatívabb, három dimenzióban való gondolkodását segíti majd elő a Leonar3Do. Dániel édesapja, Rátai János, egykori televíziós szerkesztő, vezeti közös cégüket, a 3D for All Kft.-t. A vállalkozás a találmány gondozásához az Innovációs Alapból jutott a szükséges pénzügyi forrásokhoz. Dániel még nem töltötte be huszadik életévét, amikor találmányával részt vett az arizonai Phoenixben 2005. május 8–14. között megtartott Intel – International Science and Engineering Fair világversenyen. A 21 éven aluli tudósok és feltalálók olimpiájaként is emlegetett, 1447 résztvevőt felvonultató világdöntőn pályamunkáját a nemzetközi zsűri hat első díjjal jutalmazta. Ugyanebben az évben Dánielről az MIT Lincoln Laboratory kisbolygót nevezett el. Ugyancsak 2005-ben mint legfiatalabb díjazott elsőként vehette át Nobel-díjas tudósunktól az általa az évben alapított Oláh György Ifjú Tudós díjat. 2008 tavaszán, nemzeti ünnepünk alkalmából, a miniszterelnök Márciusi Ifjak Díjjal jutalmazta teljesítményét. 2008 szeptemberében a Szilícium-völgy fővárosában, San Joséban a Tech Museum of Innovation által felkért nemzetközi zsűri a 3D for All Kft. Leonar3Do-projektjét 58 ország 329 jelöltje közül a világ öt legjelentősebb innovációja közé sorolta oktatási kategóriában. Tech Awards elismerést Dániel előtt magyar jelölt még sohasem kapott. A Leonar3Do piaci bevezetéséhez szükséges fejlesztési munkálatok – Dániel több új, szabadalmaztatásra bejelentett találmányának hozzáadásával – befejeződtek. A sorozatgyártás már 2009-ben elkezdődhet. A tervek szerint 200 000 forintos áron egészíthetné ki számítógépét háromdimenziós munkakörnyezetté bárki, akinek a munkájában hasznos, hogy a levegőben rajzoljon, forgasson el testeket, vizsgáljon keresztmetszeteket.

Beszélgetésünk közepén egy kis szusszanás - bemutattam Hallgatóinknak is és Daninak is a múlt szombati kiállítás-megnyitóról készült riportom: +D-s képalkkotás virtuálisan és kézzel foghatóan, vagyis kíváncsi voltam Dani véleményére, hogy ő hogyan éli meg a különbséget a virtuális- és a fizikai, kézzel fogható világ között. A kiállításról ezidáig még nem hallott, tőlem hallott először e riport jóvoltából, de ígérte, feltétlen megnézi, jó kezdeményezésnek tartja, sőt, elmondta, hogy külföldön már vannak hasonló próbálkozások, un. szerbomotoros technikával működő ceruza, amelynek segítségével egy képernyőn megjelenő képet látássérültek számára is érzékelhetővé próbálnak tenni oly módon, hogy a ceruza a képnek megfelelően mozog, az azon látható alakzatnak megfelelően. Dani egy olyan program kifejlesztését sem tartja lehetetlenek, amely a Leonar3Do monitorra erősíthető szenzoraihoz hasonló berendezés segítségével képes felmérni az emberi szem monitorral szembeni elhelyezkedsét, vagyis, hogy az ember a monitor mely területére fókuszál, és ennek megfelelően az azon képernyőterületet kinagyatja. Ki tudja, lehet, hogy előbb-utóbb ez is megvalósul. Dani mesélt magáról is, említette, hogy időnként szeret "elbambulni", sokszor előfordul, hogy amikor odahaza édesanyja megkérdezi tőle, hogy kér-e egy adag rántottát, csak néz ki a fejéből, mire én gyorsan felütöttem a labdát, hogy talán már a rántottát is 3 dimenzióban látja maga előtt a térben lebegni, ahogy a Leonar3D eszköz megjeleníti a számítógép képernyőjén lévő képet. Persze ettől ő még nagyon is kétlábbal a földön járó ember, aki talán ezért is, mert mégis megmaradt ugyanolyan egyszerű, hétköznapi embernek, mint amilyen korábban volt, na meg persze kiváló nemzetközi sikereinek köszönhetően idén márciusban elnyerte a "Pannon Példakép" Alapítvány 2009. első negyedévi Példakép-Díját, melyhez ezúton sok szeretettel gratulálunk...

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://hajnalifeny2.blog.hu/api/trackback/id/tr246083274

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása