Ma, június 30-án délelőtt 11 órakor az Országgyűlési Biztosok Hivatalának I. emeleti Dísztermében Dr. Szabó Máté, az Emberi Jogok Országgyűlési Biztosa "Justitia Regnorum Fundamentum" Díjban részesítette Dr. Könczei György Egyetemi Tanárt, a fogyatékosügy területén végzett kiváló kutatómunkájáért, munkásságáért.
A Díjátadó ünnepséget Dr. Péerfalvi Attila, korábbi adatvédelmi Ombutsman vezette...
... majd az idei Díjazott, Dr. Könczei György munkásságát, életútját Dr. Szabó Máté Ombutsman méltatta. Ezt követően az elismerést jelképező ezüstérem átadása után Seffek Adél adott elő egy rövid, csángó népdalokból álló csokrot.
A Díjátadóról hangfelvételt, a Díjazottal és Seffek Adéllel pedig egy-egy rövid interjút készítettem, az interjúkat egy soron következő "Handycap" adásunkban hallhatnak Hallgatóink, de terveink szerint jövő heti "Fillagória" adásunkban a teljes Díjátadót bemutatjuk majd.
*** ****** *** *** *** *** *** ***
1982-ben diplomázott a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen.
Egyetemi doktori fokozatot 1984-ben, kandidátusi fokozatot 1989-ben, akadémiai doktori fokozatot 1998-ban szerzett.
1997-től egyetemi tanár.
2000 óta az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Karának egyetemi tanára, korábban főigazgatója, ma a Foglalkozási Rehabilitációs Kutatócsoport vezetője.
2004-ben a Fogyatékosok Esélye Közalapítvány kuratóriumának elnöke.
2004-2005-ben Fulbright kutató professzor Brooklyn College-ban (City University of New York).
1997-98-ban a fogyatékos személyek jogairól és esélyegyenlőségük biztosításáról szóló 1998. évi XXVI. sz. törvény törvény munkálatait vezette.
A 90-es évek első fele óta foglalkozott az Európai Szociális Chartával, annak magyar ratifikációját készítette elő.
Részt vett A fogyatékossággal élő személyek esélyegyenlőségének alapvető szabályai című, ENSZ dokumentum (1993), a Módosított Európai Szociális Charta (1996) és 2004- 2005- 2006-ban A fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-Egyezmény (2006) készítésében.
Közel negyedszázada a fogyatékosságtudomány – disability studies – területén kutat, publikál: a fogyatékosságtudomány területén végzett, több mint 2 évtizedes, eredményes tudományos munkájáért 2006-ban megkapta a Magyar Köztársasági Érdemérem lovagkeresztjét.
Főbb művei:
„Fogyatékosok a társadalomban: Újabb adalékok a kitaszítottság anatómiájához” (1992),
"Mégis, kinek az érdeke? A fogyatékkutatás és a fogyatékospolitika útja a rehabilitációtól a független életig” (1994),
a Kálmán Zsófiával közösen jegyzett „A Tajgetosztól az esélyegyenlőségig” (2002),
és a Gyulavári Tamással közös „Európai szociális jog” című munkái (2000).
Publikációinak (könyvek, folyóiratcikkek, kötetekben megjelent lektorált tanulmányok és meghívott konferencia-előadások) száma meghaladja a 200-at.
A Fogyatékosságügyi és Foglalkoztatáspolitikai Szabadegyetem alapítója. Alapító szerkesztője a www.disabilityknowledge.org című weboldalnak, Az ELTE GYFK amerikai partnerekkel koprodukcióban készített Fogyatékosságtörténeti Vándorkiállításának (Budapesti Történeti Múzeum) szerkesztője, egyik készítője.
2007 és 2009. között az Európa Tanács Európai Szociális Charta, a nemzetközi jogi egyezmény monitorozásáért felelős Kormánybizottságának elnöke Strasbourgban.
2009-től társ-főszerkesztője a Fogyatékosság és társadalom című újonnan alapított fogyatékosságtudományi és gyógypedagógiai folyóiratnak.
Első magyarként tagja a Fogyatékossággal Élő Személyek Jogai ENSZ Bizottságának.
*** *** *** *** *** *** *** *** ***
Az elismeréshez ezúton is tisztelettel és szeretettel gratulálunk!