Mai "Fillagória" adásunkban érdekes helyszíni beszámolót hallhattak Hallgatóink. Idén kilencedik alkalommal került megrendezésre, ezúttal június 19-e és 21-e között a Kárpát-medencei Magyar Kisebbség Kultúrális Találkozója Budakalászon, melyen idén 63, határon túli magyarok alkotta Civil szervezet mutatkozott be szakmai konferencia keretében.
A Budakalászi Találkozó a külhoni magyarság kulturális civil szervezeteinek legnagyobb fóruma. Ezen alkalmakkor mintegy 100 szervezet küldötte tanácskozik közel három napon keresztül.
A fórum célja
A társadalom kulturális életének hajszálgyökerei a családok mellett nyilvánvalóan a civil szervezetek. A tanácskozás célja, hogy
- képet adjon a civil szféra által végzett kulturális, közművelődési munka jelentőségéről;
- módszertani, szakmai segítséget nyújtson; információt adjon a határon túli magyar kulturális civil szervezetek napi munkájához;
- megerősítse a hazai és a határon túli magyar civil szervezetekkel való kapcsolatokat;
- felmérje a határon túli magyarok öntevékenységen alapuló közművelődési kezdeményezéseinek és közösségi erőinek támogatására rendelkezésre álló szellemi és anyagi erőforrásokat.
Helyzetelemzés
Az anyaország és a határon túli régiók között a kulturális - ezen belül a közművelődési - szférában a 90-es évek társadalmi fordulata után sokcsatornás kapcsolat jött létre. Az első időszakban két, egymástól lényegében elkülönült szálon:
- az állami intézmények, alapítványok – elsősorban anyagi – támogatása és
- a civil szervezetek – elsősorban önfinanszírozó – támogatása révén.
Ez az elkülönülés a kezdeti időszakban természetesnek volt tekinthető, ám sajnálatos módon a mai napig fennmaradt. Pedig az azóta eltelt időszak világosan megmutatta, hogy az állami intézményrendszer – jellegéből, feladataiból, felépítéséből adódóan – nem képes a felmerülő igények teljességét kezelni, nem tud elegendően rugalmas lenni: a fehér foltok száma nem csökken, hanem nő.
A határon túli civil szervezetek napi munkájukhoz a legtöbb segítséget – éppen, mert az szakmai, módszertani segítség – a magyarországi civil szervezetektől kapják.
Az anyaországi civil szervezetek viszont az egyre terebélyesedő feladatrendszert nem képesek finanszírozni a magyarországi civil szféra, a pályázati- és támogatási rendszer igen lassú fejlődése miatt.
A tapasztalatok kicserélése nemcsak a résztvevők munkáját segíti, de a civil szervezetek között épülő kapcsolatrendszer hozzájárul a kisebbségben élő magyarság önazonosság-tudatának erősödéséhez.
A fórum szervezői
a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus, illetve a Magyar Kollégium. E két szervezet évek óta együttműködik a határon túli magyarság kulturális életét segítő munkákban. Sok szakmai tapasztalatcserét is közösen szerveztek már, többek között minden eddigi Budakalászi Találkozót együttes erőfeszítéssel rendeztek.
A fórum résztvevői
- a határon túli magyar közművelődési civil szervezetek (egyesületek, alapítványok, körök, közösségek) küldöttei;
- anyaországi (magyarországi), a határon túli közművelődést támogató civil szervezetek vezetői;
- anyaországi állami szervezetek (intézmények, közalapítványok, hivatalok) vezetői.
Összesen, mintegy 150 fő részvételére számítunk.
Előzmények
A tervezett konferencia elődjének tekinthető a Magyar Művelődési Intézet által 1996. december 13-15-én Kecskeméten rendezett tanácskozás. A nevezett két szervezet 2000. június 2-4. között szervezte meg az első, 2001. június 15-17. között a második hasonló találkozót. A 2002. esztendőre tervezett rendezvény finanszírozási nehézségek miatt nem valósult meg. 2003. június 26-28. között került sor a 3. Budakalászi Találkozóra, míg 2004. június 18-20-án már a negyedik találkozó jött létre. A 2005. június 17-19-én megrendezett 5. Fórum minden eddiginél nagyobb létszámú és eredményesebb volt. Még ennél is sikeresebbnek bizonyult a 2006. június 16-18-án megszervezett találkozó. A 2007. június 15-17. között megtartott 7. tanácskozás is igen sikeres volt. A 2008. június 20-22-i, 8. fórum pedig gazdag megvalósult programja miatt ismét előrelépést jelentett. A 2009. évi, kilencedik Találkozó az előzmények tapasztalatait hasznosítva, a legutóbbi találkozón felmerült igényeket kielégítendő jön létre.
Erről beszélgettem - többek között - műsorunk első felében élő telefonos interjú keretében Parlagi Endrével, Budakalász nagyközség polgármesterével, aki azt is elmondta, hogy a település jó infrastruktúrájának köszönhetően idén június végén városi rangot kap; valamint az egyik előadóval, Horváth Tiborral, a Nemzeti Civil Alaprogram Tanácsának Alelnökével, aki a pályázati feltételekről tartott előadást, és beszélt. Az adás teljes terjedelmében meghallgatható műsorunk vadonatúj honlapján, melynek címe: http://fillagoria.atw.hu
Mindenkinek jó szórakozást kívánunk hozzá!